Bilden visar vår ordförandeklubba

Förbundsfullmäktige

Förbundets högsta beslutande organ är förbundsfullmäktige som bland annat utser förbundets styrelse. Förbundsfullmäktige består av politiker från våra elva medlemskommuner.

Förbundsfullmäktige sammanträder vanligtvis två gånger per år utom valår då de sammanträder tre gånger.

För mandatperioden 2019-2022 är det 37 ledamöter tillika ersättare i Käppalaförbundets förbundsfullmäktige.

Samtliga kungörelser och protokoll från förbundsfullmäktige hittar du under Anslagstavla - kungörelser och protokoll.

Sammanträden 2022

17 maj

8 november

13 december

Ledamöter

Danderyd

Torsten Sjögren (M)

Karl-Johan Nybell (C)

Rolf Lundgren (L)

Lidingö

Hans Barje (M)

Hans Grundell (LP)

Ewa Lantz (S)

Nacka

Bo Bergkvist (M)

Håkan Ekengren (C)

Majvie Swärd (S)

Sigtuna

Mats Weibull (M)

Kurt Pettersson (KD)

Ronnie Lundin (S)

Sollentuna

Åsa Söderbergh (M)

Per Gibson (L)

Jonas Riedel (C)

Anne-Marie Leijon (S)

Solna

Lars-Erik Salminen (M), ordförande

Anders Ekegren (L)

Anna Lasses (C)

Signe Levin (S)

Tove Pehrsson (V)

Täby

Mikael Jensen (M)

Jessica Jevrém (M)

Agneta Lundahl Dahlström (S)

Carin Wiklund Jörgensen (L)

Upplands-Bro

Stanislav Lewalski (M)

Mattias Peterson (C)

Catharina Andersson (S)

Upplands Väsby

Torsten Hemph (L)

Mikael Schmidt (C)

Ann-Christin Jyttner (S)

Vallentuna

Ewa Thorin (M)

Lars Carlsson (C)

Kenneth Bylund (S)

Värmdö

Kristina Paltén (MP)

Malin Bellander (M)

Anna-Lena Östman (S)

Ersättare

Danderyd

Inger Olsson-Blomberg (M)

Christina Strenger-Böös (C)

Leo Smidhammar (M)

Lidingö

Antonia Gibson (M)

Siv Björkman (LP)

Patrik Sandström (MP)

Nacka

Magnus Sjöqvist (M)

Olga Anikina (C)

Alva Dahn (S)

Sigtuna

Lars Lagerdahl (M)

Bengt Hellström (KD)

Lars Andersson (S)

Sollentuna

Folke Anger (M)

Per Altenberg (L)

Towe Ireblad (KD)

Peter Godlund (MP)

Solna

Gustav Stark (M)

Victoria Johansson (MP)

Nataliya Hulusjö (KD)

Sophia Andersson (S)

Faradj Koliev (S)

Täby

Gerhard Makowsky (M)

Pietro Marchesi (C)

Christer Swaretz (KD)

Thore Wiberg (SD)

Upplands-Bro

Marcus Sköld (M)

Vakant (M)

Annika Falk (S)

Upplands Väsby

Åke Roth (M)

Kristina Klempt (KD)

Charlotta Lind (S)

Vallentuna

Johan Skog (M)

Jessica Johnson (L)

Sandra Rudeberg (S)

Värmdö

Kristina Lång (C)

Fredrik Sneibjerg (L)

Magnus Danielsson (S)

Dela sidan