Förbundsfullmäktige

Käppalaförbundets förbundsfullmäktige består av politiker från de elva medlemskommunerna.

Förbundsfullmäktige sammanträder vanligtvis två gånger per år utom valår då de sammanträder tre gånger.

För mandatperioden 2019-2022 är det 37 ledamöter tillika ersättare i Käppalaförbundets förbundsfullmäktige.

Samtliga kungörelser och protokoll från förbundsfullmäktige hittar du under Anslagstavla - kungörelser och protokoll.

Sammanträdesdatum 2019:

21 maj kl. 17.30
22 oktober kl. 17.30

Ledamöter

Danderyd

Torsten Sjögren (M)
Karl-Johan Nybell (C)
Rolf Lundgren (L)

Lidingö

Ulf Geijer (M)
Hans Grundell (LP)
Alexander Meier (S)

Nacka

Bo Bergkvist (M)
Håkan Ekengren (C)
Majvie Swärd (S)

Sigtuna

Mats Weibull (M)
Kurt Pettersson (KD)
Ronnie Lundin (S)

Sollentuna

Åsa Söderbergh (M)
Per Gibson (L)
Jonas Riedel (C)
Anne-Marie Leijon (S)

Solna

Lars-Erik Salminen (M)
Anders Ekegren (L)
Anna Lasses (C)
Signe Levin (S)
Tove Pehrsson (V)

Täby

Mikael Jensen (M)
Jessica Jevrém (M)
Agneta Lundahl Dahlström (S)
Carin Wiklund Jörgensen (L)

Upplands-Bro

Stanislav Lewalski (M)
Mattias Peterson (C)
Catharina Andersson (S)

Upplands Väsby

Torsten Hemph (L)
Anders Carne (C)
Ali Kashefi (S)

Vallentuna

Bengt-Åke Grip (M)
Lars Carlsson (C)
Kenneth Bylund (S)

Värmdö

Filip Joelsson (MP)
Malin Bellander (M)
Anna-Lena Östman (S)

Ersättare

Danderyd

Inger Olsson-Blomberg (M)
Christina Strenger-Böös (C)
Leo Smidhammar (M)

Lidingö

Antonia Gibson (M)
Siv Björkman (LP)
Patrik Sandström (MP)

Nacka

Magnus Sjöqvist (M)
Olga Anikina (C)
Viktor Ellström (S)

Sigtuna

Lars Lagerdahl (M)
Bengt Hellström (KD) 
Lars Andersson (S) 

Sollentuna

Folke Anger (M)
Per Altenberg (L)
Towe Ireblad (KD)
Peter Godlund (MP)

Solna

Gustav Stark (M)
Victoria Johansson (MP)
Nataliya Hulusjö (KD)
Vakant (S)
Vakant (S)

Täby

Gerhard Makowsky (M)
Daniel Wemmergård (C)
Christer Swaretz (KD)
Thore Wiberg (SD)

Upplands-Bro

Marcus Sköld (M)
Göran Malmestedt (M)
Annika Falk (S)

Upplands Väsby

Oskar Weinmar (M)
Lars Tunkrans (KD)
Ann-Christin Jyttner (S)

Vallentuna

Ewa Thorin (M)
Jessica Johnson (L)
Sandra Rudeberg (S) 

Värmdö

Kristina Lång (C)
Fredrik Sneibjerg (L)
Magnus Danielsson (S)

Mer information